Shamballa, červené šnúrky a iné lacné riešenia na problémy

Autor: Alexandra Vrábelová | 31.1.2013 o 18:45 | (upravené 31.1.2013 o 18:55) Karma článku: 10,41 | Prečítané:  2714x

Po novembri 1989 sa akokeby roztrhalo vrece s rôznymi ponukami na „duchovný rast“. Začalo to reiki a farebnými aurami, potom silvovou metóda kontroly mysle a dostať sa do hladiny alfa, pokračovalo to čakrami, reinkarnáciou, tarotom a vešticami, a ďalšia vlna nadšenia prišla v podobe jógy. Dokonca to dospelo až tam, že dnes namiesto normálneho cvičenia pre tehotné ženy takmer všade ponúkajú iba gravidjogu, a namiesto klasických princípov typológie bývania sú presadzované kurzy feng-shuei. A ako čerešnička na torte v ľudskom vedomí stále figurujú rôzne astrologické nezmysly ako napr. horoskopy.

Teraz sú v móde aj tzv. Shamballa náramky s guličkami alebo červené šnúrky proti urieknutiu. Zaráža ma, že veľa ľudí, bez toho, aby vedeli, aký pôvod majú tieto „zázračné“ alebo „uzdravovacie“ náramky, ich nosia. Berú si ich na ruku kvôli tomu, že sú práve „in“ (veď ich nosí napríklad prototyp hlbokej duchovnosti – Madonna alebo Britney Spears) alebo si ich „pre istotu“ mamičky omotávajú okolo kočíka a sú spokojné, že ich dieťatko nebude urieknuté.

Mňa na tomto všetko mrzí fakt, že ľudia akosi prestávajú hľadať skutočný zmysel života a siahajú po lacných riešeniach za 3 EUR, ktoré su len prázdnou formou bez obsahu. Nerobí mi problém uznávať východné filozofie alebo rešpektovať inú vieru – ak napríklad niekto úprimne verí budhizmu a správa sa podľa všetkých jeho pravidiel, má môj rešpekt. A v tom prípade by som sa vôbec nepozastavila nad tým, že má doma sošku Budhu. Ide mi skôr o to, že väčšina tých, čo majú na sebe náramok proti urieknutiu, nevie, že súvisí s kabalizmom a má len hmlistú predstavu o tom, čo kabalizmus znamená. A takisto pochybujem, že tí, čo nosia náramok shamballa, sú si vedomí toho, že súvisí s budhizmom a reinkarnáciou, a veria v to.

Na internete sa dá o tom nájsť množstvo informácií. Na wikipédii uvádzajú, že Shambhala je mýtické kráľovstvo skryté niekde v Ázii. Zmienka o ňom sa nachádza vo viacerých starovekých textoch, vrátane tantry Kalachakra (sanskritský termín používaný v tantrickom budhizme, ktorý znamená "koleso času") a textov kultúry Zhang Zhung, ktorá bola predchodcom tibetského budhizmu v západnom Tibete. Shambhala sa postupne stala budhistickou „čistou zemou“ (Pure Land), bájnym kráľovstvom.

O Kabale sa dá vo wikipédii dočítať, že je to mystický smer v židovskej filozofii, pôvod slova je z hebrejčiny a znamená „prijatie, schopnosť duše pochopiť nadprirodzené idey, tradícia". Teoretická kabala sa usiluje o poznanie, praktickej kabale ide o mágiu, vytváranie amuletov, o praktické dôsledky gematrie (hľadanie zmyslu v numerických hodnotách hebrejských písmen a slov). Cieľom praktickej kabaly bolo často urýchlenie príchodu Mesiáša na zem. Na jednej stránke na internete som sa dozvedela, že kabala je najúplnejším súborom toho, čo sa k nám dostalo z egyptských mystérií a dokonca, že je to odvetvie tradičného okultizmu.

A tak si myslím, že je dobré overiť si niektoré veci skôr, ako ich prijmeme za vlastné. Pochybujem, že cieľom ľudí, ktorí si takúto šnúrku omotajú okolo ruky, je to, aby týmto spôsobom vyznávali okultizmus či mágiu. Ak áno, tak to už by bolo naozaj smutné. Myslím si, že ak má človek potrebu chrániť seba alebo svoje deti a má sklon k duchovnu, možno by bolo oveľa účinnejšie povedať úprimnú modlitbu. Ale to asi nie je také moderné...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?