Horoskopy, veštenie, povery a indigové deti

Autor: Alexandra Vrábelová | 3.4.2013 o 21:42 | (upravené 3.4.2013 o 21:48) Karma článku: 10,69 | Prečítané:  1856x

Asi pred dvoma mesiacmi mi mama odporučila istú novú reláciu pre mamičky. A tak keď mi deti v čase jej vysielania zaspali, zo zvedavosti som si zapla televízor. Musím povedať, že ma zaskočilo, keď sa tam objavila téma „Čo hviezdy nadelili našim deťom.“ Nestačila som sa čudovať – „odborníčky“ na danú problematiku zasvätene vysvetľovali, čo sú to krištáľové, dúhové a indigové deti (rozdelenie detí podľa farby ich aury) a moderátorka sa ich so záujmom vypytovala na veci súvisiace s dátumami narodenia, akokeby to bola tá najprirodzenejšia vec na svete. Jedna z pozvaných sa dokonca pochválila tým, že zdedila čarodejnícke schopnosti. Po tomto „kultúrnom šoku“ mi bolo jasné, že danú reláciu už tak skoro nezapnem.

 

Ďalšie prekvapenie prišlo v podobe ich facebookovej stránky – rozhodla som sa, že im úprimne napíšem, že mi príde ich ezoterický prístup neprofesionálny. Ich téma bola doslova zahltená príspevkami mamičiek, ktoré ako na bežiacom páse udávali dátumy narodenia svojich detí a túžili sa dozvedieť, čo ich ratolesti čaká alebo aké vlastnosti ich dieťa má. Môj komentár ohľadne nelogickosti súvisu dňa narodenia dieťaťa a jeho charakteru si samozrejme nikto nevšímal a zahlcovanie dátumami pokračovalo veselo ďalej. Tvorcovia relácie si asi mädlili ruky, lebo počet prosieb na facebooku presiahol dve stovky.

Na vysokej škole som mala spolužiačku, ktorú facsinovali horoskopy. To, že si ich niekto prečíta a pousmeje sa, sa dá ešte viac-menej pochopiť, ale keď si niekto podľa znamenia hľadá parnera, mi príde šokujúce. Kamarátka bola škorpión a vraj mala doterz vždy zlé skúsenosti s mužmi – pannami, takže sa im vedome vyhýbala. Neviem, čo by povedala na to, keby sa jej odmietnutý potenciálny partner narodil cisárskym rezom o niečo skôr a spadal by už do kategórie prijateľného leva - asi by sa jeho povahové črty zrazu zázračne zmenili. Čo na tom, že vlastnosti človeka sú dané už v genetickej výbave tesne po počatí. Alebo planéty už dopredu vedeli, kedy sa bábätko narodí a podľa toho mu stanovili vlastnosti?

Znamenia nie sú ničím iným ako úsekom oblohy, do ktorého sa premieta Slnko pri svojej dráhe po ekliptike. Vďaka astronómii dnes vieme, že tých znamení nie je dvanásť ale trinásť, aj to, že sú posunuté a netrvajú 30 dní, a tak vôbec nezodpovedajú dátumom uvádzaným v horoskopoch. Trináste znamenie Hadonos poznali dokonca už aj Babylončania, len ho vyškrtli, lebo chceli mať na každý mesiac jedno znamenie. Nehovorí sa napríklad ani o tom, že na polárnom kruhu nie je možné určiť horoskop, lebo tam za jeden deň splynie ekliptika s horizontom.

Nelogickosť srší aj z rôznych povier – napríklad číslo 13 sa teší mimoriadne negatívnej povesti, obzvlášť v spojení s piatkom. Niektoré firmy číslo 13 ani nepoužívajú a niektorí podnikatelia radšej nevedú obchodné rokovania v 13. deň v mesiaci. Letecké spoločnosti vo svojich lietadlách nemajú sedadlá s číslom 13 a niektoré hotely vynechali „nebezpečnú“ trinástku z číslovania izieb. Pritom v takom Taliansku je trinástka šťastné číslo.

Do ďalšej kategórie poverčivých spadajú vyznávači krstného mena. Je nesmierne dôležité, ako sa bude dieťa volať, keďže aj meno určuje vlastnosti svojho nositeľa a charakterizuje ho. Skôr by som však povedala, že niečo napovedá o jeho rodičoch, ktorí sa častokrát potrebujú realizovať cez mená svojich detí a upozorňovať na ich jedinečnosť originalitou svojho výberu. Veľakrát rodičia vyberajú meno na základe charakteristiky, ktorú si niekde prečítali. Jedna známa sa zase rozhodla odstrániť posledné písmeno „a“ z mena svojej dcéry kvôli lepšiemu numerologickému „výsledku“...

A ešte tu máme priateľov a sponzorov veštcov. Prekvapuje ma, že aj niektoré inteligentné kamarátky sa obrátili na takýto pochybný zdroj poznania svojej budúcnosti. Keď sa mi zdôverili, čo im veštica predpovedala, nebolo tam nič konkrétne. Žiaden podstatný fakt. Hmlisté opisy, že možno niekoho v tom a tom mesiaci stretnú a podobné tápanie. Ľudia sú podrobení istej forme sugescie, ktorú podvedome sami pomáhajú uskutočňovať vo svojom živote, čím sa presviedčajú o „pravosti veštca“. Pripúšťam, že existujú osoby, ktoré majú schopnosť predvídať, ale otázkou ostáva, odkiaľ im tá schopnosť bola daná a či má tento zdroj ich „sily“ pre človeka v konečnom dôsledku pozitívny vplyv.

Suma sumárum – veci súvisiace s mágiou a okultizmom sú vždy výhodný biznis. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa nachádzajú v zložitnej životnej situácii a v zúfalstve sa chytajú každej slamky. Horoskopy, znamenia a vykladanie snov ľahko a pohodlne zaplnia stránky časopisov svojimi nezmyslami a redaktori tak majú o počet strán bezprácne postarané. Amulety, kamienky či červené šnúrky sa taktiež dobre predávajú. A ani televízni veštci nezostanú na sucho - za minútu hovoru zaplatíte „len“ 1,60 EUR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?