Quo vadis, Slovenská pošta?

Autor: Alexandra Vrábelová | 13.7.2013 o 11:18 | (upravené 13.7.2013 o 12:36) Karma článku: 10,41 | Prečítané:  1304x

  Málokedy pociťujem takú bezmocnosť a rozčarovanie ako pri využívaní služieb Slovenskej pošty. Netuším, kde pramenia chyby, s ktorými sa stretávam - čo je príčinou stratených zásielok či nesprávnych informácií, či je to vecou konkrétnej pošty, na ktorú chodím, alebo sa to týka celého systému. Jedno je však isté - moje skúsenosti s poštou sú jednoducho zlé. A človek, ak chce posielať zásielky v normálnej finančnej relácii, nemá na výber. Slovenská pošta je jediným dostupným riešením. Ako začínajúca prevádzkovateľka internetového obchodu potrebujem odosielať zásielky asi dva razy do týždňa, ich celkový objem za rok je cca 400 ks. Keďže pre zákazníkov je dôležitá aj výška poštovného, nemôžem si dovoliť využívať služby iných doručovateľov. Vzhľadom na nízku cenu tovaru by sa mi to vôbec neoplatilo.

 

Minulý rok sa z uvedeného počtu zásielok tri zásielky stratili a musela som to riešiť reklamáciou. Všetky reklamácie skončili tým, že mi priznali nárok na náhradu škody, s tým, že v rámci reklamačného konania bolo zistené „nedodanie zásielky“. Háčik je však v tom, že pri obyčajnej zásielke pošta kryje náklady len do výšky 12 EUR. To znamená, že keď je v balíčku drahšia vec, buď to risknem, alebo si ho môžem poistiť. Samozrejme, za túto extra službu si musím priplatiť (poistený list 1. triedy do 150 EUR do 0,5 kg na dobierku stojí 3 EUR, plus špeciálna plastová obálka, do ktorej musím danú vec zabaliť stojí 0,80 EUR).

Ďalšou chuťovkou sú poštoví doručovatelia. Zistila som, že niektorým sa jednoducho nechce vypisovať oznámenie o uložení zásielky (žltý lístok). Počas minulého roka ma kontaktovali až štyria zákazníci, že im tovar neprišiel a nedostali ani tzv. žltý lístok. Keď som im však poradila, že sa majú pýtať priamo na pošte s uvedením podacieho čísla, boli úspešní a balíček sa naozaj nachádzal tam. V horšom prípade sa mi medzitým tovar stihol vrátiť späť a musela som si zaplatiť za jeho prevzatie. Celková štatistika nie je až taká zlá - 7 zásielok z celkového počtu 400 (t.j. 1,75%) bolo problematických, ale takéto komplikácie s pátraním po zásielkách a vypisovaním reklamácií určite nikoho nepotešia.

Pôvodne som chcela kritizovať aj výšku poštovného pri doručovaní do zahraničia, napríklad do Českej republiky, ale s potešením som zistila, že táto služba sa už zlepšila. Zásielky na dobierku sa predtým dali posielať len vo forme balíka, čo vychádzalo okolo 9 EUR. Teraz to funguje tak, že sa tovar pošle doporučene (doporučený list 1. triedy do 0,5 kg vychádza na 4,30 EUR), a za dobierku sa platí navyše len 0,20 EUR. Aspoň takéto informácie som dostala na svojej pošte, takže ešte by som za ne ruku do ohňa nedávala:)

Po Novom roku ma milo prekvapila služba elektronického podacieho hárku (EPH). Človek si doma v pokoji vyplní adresu odosielateľa a adresáta a nemusí chodiť na poštu s ručne vypisovanými papierikmi (podacími lístkami). Potvrdenie o odoslaní EPH sa dostaví elektronicky na vopred zadaný mail. Netešila som sa však dlho... Prvé dva podacie hárky a návštevy pošty prebehli relatívne bez problémov, síce dámy trošku chaosáčili pri okienkach, a nevedeli presne, ako pri tom postupovať, ale išlo to. Doma na mňa v maili čakalo potvrdenie o podaní hárku aj s podacími číslami zásielok, takže som bola spokojná.

Po tretej návšteve pošty som na mail z pošty márne čakala – potvrdenie neprišlo. Volala som preto na infolinku pošty, kde mi poradili, že mám ísť na poštu osobne a a požiadať o opätovné zaslanie potvrdenia. A tak som sa tam vybrala a spýtala som sa na svoj EPH, prečo mi neprišlo potvrdenie. Povedali mi, že sa to už nedá. Skvelé - takže som nemala žiaden dôkaz o tom, že som vôbec niečo posielala, a ak by sa tieto zásielky stratili, tak by som s tým absolútne nič nemohla urobiť. Neskôr som sa od vedúcej pošty dozvedela, že mi to potvrdenie mohli poslať, nie je to možné len po prekročení lehoty 7 dní, kedy hárok zaniká.

Pri ďalších návštevách pošty som sa postupne podozvedávala ďalšie „novinky“ alebo ma niečím novým, naopak, zmiatli. Napríklad sa nevedeli zhodnúť v tom, či mám zo systému generovať vlastné podacie čísla alebo nie. Až x-tá návšteva pošty ma poučila, že do zásielok nemám prikladať poštový poukaz na dobierku, pretože už v elektronickom podacom hárku zadávam číslo účtu a ak tam vložím aj šek, potom to bude účtované dvojnásobne. To bol naozaj zaujímavý fakt, keďže som k mojim predchádzajúcim dobierkam vždy (zbytočne) vypisovala šeky, a nikto mi dovtedy nič nepovedal.

Ďalšou kapitolou su mimoriadne "milí" kuriéri SP - viac ráz sa mi stalo, že mi prišla sms s informáciou, že mi v ten deň doručia balík. A keďže na našej pošte sú vždy extrémne dlhé rady, rozhodla som sa radšej ostať doma a čakať na zásielku. A nič sa nedialo. Potom som si našla v schránke žltý lístok s nápisom "adresát nezastihnutý". Poučila som sa, a preto teraz kuriérovi preventívne zatelefonujem a spýtam sa, kedy približne príde. Zakaždým sa mi ozve nesmierne dôležitý hlas zaneprázdneného chlapíka, ktorý reaguje podráždene a značne neurčito. Aspoň si však ušetrím cestu na poštu.

Naivne som si myslela, že vďaka elektronizácii pošty sa vyrieši problém so stratou zásielok. Z tejto utopistickej myšlienky ma vytrhla nedávna skúsenosť. Zákazníčka mi písala, že hoci som jej posielala mail ohľadne zaslania objednávky, ani po týždni jej nič neprišlo. Tak som si otvorila stránku SP a vyťukala podacie číslo na vyhľadanie zásielky – zaujímavé – bol tam iba dátum podania – žiaden dátum doručenia, nič, žiadna informácia. A tak som opäť musela vypísať reklamáciu. Dopredu viem, ako to celé dopadne – zásielka sa nenájde a ja dostanem smiešnych 12 EUR. Skutočne by ma zaujímalo, kde zmizla – je to taká malá záhada – pohltil ju bermudský trojuholník alebo sa peknými hodinkami potešil nejaký šikovný zamestnanec Slovenskej pošty?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?